UBEZPIECZENIE MIESZKANIA

Mieszkanie to często najbardziej wartościowy element Twojego majątku. Jego utrata, wraz z całą zawartością (ruchomości domowe), lub uszkodzenie może być mocnym ciosem dla Twoich finansów. Dlatego warto pomyśleć o zakupie dobrej polisy chroniącej ten, jakże istotny, składnik Twojego życia.

Ubezpieczenie mieszkania jest zabezpieczeniem nieruchomości na wypadek wielu nieprzewidzianych zdarzeń. Konsekwencje takich zdarzeń są wyjątkowo poważne. Możemy, czasowo lub całkowicie,  utracić miejsce do życia i nie mieć pieniędzy na odbudowę lub remont, stracić konieczne do funkcjonowania wyposażenie domu lub wartościowy i sentymentalny majątek. Bardzo często wiąże się to z zaburzeniem naszego poczucia bezpieczeństwa, czasem zdrowia lub życia, a na pewno jest to stres dla wszystkich członków rodziny.

Koszty, jakie trzeba ponieść w związku z  zakupem takiego ubezpieczenia, są zdecydowanie niższe niż cena naprawy szkód powstałych na skutek pożaru lub zalania. W takiej sytuacji posiadacze polisy nie muszą sięgać po oszczędności lub kredyt, bo to ubezpieczyciel zobowiązuje się zapłacić za potrzebny remont. Często również pomaga w znalezieniu odpowiedniego fachowca, zapewnia lokal zastępczy i miejsce do przechowania ocalałych rzeczy. Warto dodać, że ubezpieczenie mieszkania to poczucie spokoju i bezpieczeństwa, a także pewność otrzymania pomocy w razie wypadku.

Komu będzie potrzebne takie ubezpieczenie najbardziej?

Przede wszystkim tego typu produkt daje dużo bezpieczeństwa właścicielom mieszkań, którzy swoje nieruchomości wynajmują obcym ludziom. 

Tymczasowymi lokatorami bywają nie tylko studenci, ale również całe rodziny, czy osoby w podeszłym wieku. W zdecydowanej większości przypadków są to jednak obcy ludzie, którzy nie wiadomo jak będą się zachowywali w miejscu swojego chwilowego zamieszkania. 

Właściciele lokali przeznaczonych na wynajem oczywiście mogą zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami stosownie przygotowaną umową najmu. Mimo tego jednak wypadki, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia nieruchomości, często się zdarzają. Co więcej: wielu ludzi za wszelką cenę stara się uniknąć ponoszenia dodatkowych kosztów.

A ktoś przecież musi je ponieść, by nieruchomość ponownie nadawała się do zamieszkania (czyli znów mogła na siebie zarabiać). Bez względu na to, czy uszkodzenia wynikają z przypadku, nieuwagi czy nierozsądku najemców – naprawa zawsze wiąże się z kosztami. Niestety, często całkiem wysokimi. 

W zdecydowanej większości przypadków lokatorzy nie są skorzy do brania na siebie odpowiedzialności i uregulowania kosztów wynikających z naprawy zaistniałych szkód. Ciężko im się dziwić – kto chciałby inwestować w miejsce, które jest tylko chwilowym przystankiem i należy tak naprawdę do obcej osoby? W takich sytuacjach posiadanie polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie zazwyczaj rozwiązuje problem.

Kto jeszcze powinien zastanowić się nad ubezpieczeniem nieruchomości w bloku? Zapobieganie  przed koniecznością pokrycia kosztów zaistniałych w wyniku sytuacji losowej może szczególnie przydać się osobom, które nie posiadają żadnych oszczędności, czyli tak zwanej poduszki finansowej. 

Regularne opłacanie stosunkowo niskich składek jest zdecydowanie łatwiejsze do zrealizowania, niż pojawienie się okoliczności wymuszających natychmiastowe wyłożenie dużej gotówki na remont 
i inne prace związane z naprawami szkód. Należy pamiętać o tym, że wypadki po prostu czasami się zdarzają i to, że mieszkanie jest jedynie częścią dużego budynku nie oznacza, że nie może ono w jakiś sposób zostać uszkodzone.

Kolejną grupą ludzi, którzy powinni szczególnie poważnie zastanowić się nad wykupieniem polisy ubezpieczeniowej na mieszkanie są ci, którzy posiadają tak zwanych „specyficznych sąsiadów.  Warto posiadać ubezpieczenie mieszkania, jeżeli wiadomo, że sąsiad mieszkający piętro wyżej, stwarza stosunkowo duże prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju szkód, bądź po prostu jest  osobą nieodpowiedzialną.

W takich sytuacjach nie warto kusić losu. Warto natomiast pomyśleć o ewentualnym problemie zanim się pojawi i po prostu się ubezpieczyć.  

Co wpływa na cenę ubezpieczenia mieszkania?

Przede wszystkim ilość sytuacji losowych, które wybrane ubezpieczenie obejmuje. Standardowo w podstawowym pakiecie zawartych jest od minimum dziesięciu do maksymalnie dwudziestu różnego rodzaju zdarzeń, za których wystąpienie ubezpieczyciel będzie zobowiązany zapłacić. Oczywiście możliwe jest rozszerzenie oferty, ale należy liczyć się z tym, że im więcej sytuacji dana polisa obejmuje, tym będzie ona droższa.

Jako rozszerzenie ubezpieczenia można również potraktować zakres ochrony. W pakiecie standardowym objęte są jedynie nieruchome elementy, takie jak podłogi, ściany czy meble 
w zabudowie. Istnieje jednak możliwość rozszerzenia ubezpieczenia na elementy ruchome, czyli całe wyposażenie mieszkania, bądź wyraźnie wskazaną jego część – na przykład sprzęt RTV lub AGD. Ponadto na koszt ubezpieczenia mieszkania składa się kilka innych, stałych elementów.

Bardzo ważna jest poświadczona stosownymi dokumentami wartość nieruchomości, która ma być ubezpieczona. Składa się na nią nie tylko jej metraż, ale również lokalizacja. Im wyższa wartość rynkowa konkretnego mieszkania tym wyższa będzie cena jego ubezpieczenia. Nie bez znaczenia jest również to, na którym piętrze znajduje się nieruchomość.

Ma to związek między innymi ze zwiększonym prawdopodobieństwem kradzieży mieszkań ulokowanych na parterze. Z kolei te na samej górze są szczególnie narażone na różnego rodzaju szkody związane z niespełniającym do końca swojej funkcji dachem. Ubezpieczyciel będzie brał również pod uwagę ukształtowanie terenu. Jeżeli blok znajduje się w miejscu potencjalnie narażonym na podtopienia koszt ubezpieczenia znacząco wzrośnie.

Należałoby jednak wspomnieć również o czynnikach, które mogą obniżyć całkowity koszt opisywanego produktu. Jednym z nich jest stosowanie tak zwanych zabezpieczeń własnych.

Zalicza się do nich zamontowanie alarmu chroniącego przed włamywaczami oraz antywłamaniowych drzwi ze stosownym atestem (z zamkiem wielozastawkowym). Ponadto, osoby posiadające już wcześniej polisy ubezpieczeniowe, które jednocześnie nie doświadczyły żadnej szkody mogą liczyć na zniżkę. Jeżeli przedstawiciel firmy sam nie jest skory do jej zaoferowania warto o to dopytać.

Najczęściej powtarzającym się błędem przy zakupie polisy jest nieprzemyślany wybór losowej oferty. Należy pamiętać, że kupno produktu z przypadku bardzo często kończy się rozczarowaniem w momencie wystąpienia strat w mieszkaniu. Wiele osób jest przekonanych, że wybierając najtańszy pakiet nie musi już niczym się martwić.

Często sytuacja wygląda inaczej. Wyjątkowo niskie ceny ofert wiążą się z niewielką ilością sytuacji, w wyniku których ubezpieczyciel będzie zobowiązany wypłacić odszkodowanie. Zazwyczaj lepiej zapłacić nieco więcej, ale zdecydować się na bardziej rozszerzoną ofertę. 

Podsumowując, ubezpieczenie mieszkania jest dobrym pomysłem praktycznie dla każdego właściciela nieruchomości w bloku, ale szczególnie przyda się ten produkt właścicielom mieszkań na wynajem oraz tym, którzy posiadają mieszkanie w miejscu szczególnie narażonym na różnego rodzaju wypadki losowe. Bez względu na to czy ma to związek ze specyficznymi sąsiadami, ukształtowaniem terenu czy okolicą, w której wyjątkowo często występują niemile postrzegane zjawiska atmosferyczne.

Posiadanie tego typu polisy pomaga spać spokojnie oraz ułatwia funkcjonowanie w razie wystąpienia niesprzyjających sytuacji losowych, w wyniku których wystąpiły znaczące szkody w mieszkaniu. Ważne jest jednak to, aby poważnie przemyśleć zakup konkretnego produktu.

Przed wykupieniem ubezpieczenia mieszkania należy zastanowić się jakie zdarzenia powinno ono obejmować, czy warto rozszerzyć pakiet podstawowy oraz przede wszystkim: czy możliwe będzie terminowe spłacanie ustalonych rat, ponieważ w takiej sytuacji ubezpieczyciel w razie wystąpienia szkód ma prawo odmówić wypłacenia pieniędzy.