Planowanie finansowe

Planowanie finansowe to początek w drodze ku wolności finansowo-czasowej oraz niezależności finansowej każdego z nas.

Planowanie finansowe jest procesem, dzięki któremu jesteśmy w stanie zrealizować swoje cele poprzez właściwe zarządzanie własnymi finansami.

Planowałeś kiedyś imprezę urodzinową, wakacje lub chciałeś zrzucić kilka kilogramów? Zapewne tak, więc ile czasu na to poświęciłeś? Zapewne zajęło Ci to przynajmniej kilka godzin każdego roku, lub w przypadku treningów o wiele więcej czasu. Natomiast na własny plan finansowy, który dotyczy naszego życia i bezpieczeństwa, większość z nas nie poświęciła nawet chwili.

 
W takim razie, jak bardzo istotny jest to obszar naszego życia?

Statystyczny Polak zarabiający “na rękę” 3 000 zł miesięcznie, traci ponad 1 000 000 zł w swoim życiu. Jest to kwota jak najbardziej realna, a składają się na nią głównie nasze błędne decyzje finansowe.  Jak to możliwe, że tak duża kwota przecieka nam przez palce w ciągu całego naszego życia? Związane jest to z brakiem wiedzy i świadomości finansowej.

Ale gdzie tę wiedzę mielibyśmy zdobyć skoro nigdzie jej nas nie uczono?

Podobno każdy zdaje sobie sprawę, że planowanie jest bardzo istotną kwestią. Niewiele osób jednak wie, jak to robić i w praktyce popełnia przy tym wiele błędów. Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile pieniędzy wyrzucamy w błoto w ciągu całego naszego życia. Dzięki planowaniu finansowemu każdy może mieć 100 000,  500 000, a nawet 1 000 000 zł. Nikt nie zmusi Cię do tego, żebyś budował aktywa, zamożność oraz swoje bezpieczeństwo i nikt też nie zrobi tego za Ciebie.

Jest to możliwe dzięki temu, że przy odpowiednim planowaniu i zarządzaniu wydatkami oraz przychodami, każdy jest w stanie zaoszczędzić nawet 10-30% naszego comiesięcznego budżetu. Załóżmy bezpiecznie, że zostaje nam tylko 10%, to przy wynagrodzeniu 3 000 zł uzyskujemy 300 zł miesięcznie. I to bez zmiany naszego dotychczasowego poziomu życia!

Każdy z nas ma około 40 – 45 lat pracy zawodowej. Jeśli pomnożymy uzyskane 300 zł przez 12 miesięcy w roku, to za 45 lat otrzymamy kwotę 162 000 zł. Patrząc na całe nasze życie jest to niewiele. Zapewne dlatego większość osób podchodzi do tego tematu z nutą lekceważenia. Zastanawialiście się jednak, co by się stało, gdyby te 300 zł miesięcznie systematycznie inwestować? Jest to kwota, którą prawie każdy z nas jest w stanie miesięcznie odkładać.

Załóżmy jak najbardziej realne zyski z inwestycji w skali 45 lat na poziomie 7% rocznie. Po 45 latach nasze 300 zł, uzyskane dzięki odpowiedniemu planowaniu finansowemu,  może przynieść zaskakujące efekty. Gdybyśmy nic z tymi pieniędzmi nie robili,  mielibyśmy po tym okresie wspomniane 162 000 zł. Inwestując z 7% zyskiem, po 45 latach otrzymujemy kwotę 1 144 415,44 zł! To jest kwota, którą tracimy przez całe życie nie wiedząc, jak planować finanse i jak nimi zarządzać. Pytanie, czy stać kogoś z nas na taką stratę kapitału? To właśnie przez brak świadomości i odpowiedniego planowania będzie to nasz koszt utraconych korzyści. Odpowiedzmy sobie na pytanie, w jakim stopniu taka kwota zabezpieczyłaby naszą przyszłość, emeryturę czy też przyszłość naszych dzieci.

Podsumowując, nikt z nas nie planuje przegrywać, lecz większość z nas przegrywa bo nie planuje.

Na planowanie finansowe składa się umiejętne zarządzanie tym, co masz, ochroną tego, co masz oraz wyborem odpowiedniej strategii gospodarowania własnymi środkami i aktywami.

Każdy plan powinien uwzględnić również  ryzyka, które mogą nam przeszkodzić w realizacji celów i sposoby wyeliminowania ich.

Planowanie finansowe to nic innego, jak znalezienie najlepszych sposobów wykorzystania swoich własnych pieniędzy do zabezpieczenia posiadanego majątku oraz zwiększenia osobistego bogactwa.

Nie ulega wątpliwości, że planowanie finansowe to proces. Jego efektem powinna być poprawa finansów osobistych w wielu aspektach naszego życia. 

Reasumując, każdy plan jest lepszy niż jego brak.