Oszczędzanie a bogacenie się

OSZCZĘDZANIE A BOGACENIE SIĘ

Oszczędzanie pieniędzy to nawyk trudny do wyrobienia, szczególnie, gdy jest się młodym. Emerytura to odległa perspektywa, a z kolei wiele rzeczy kusi, by wydać na nie pieniądze. Jak tego uniknąć i zmusić się do odkładania pieniędzy na przyszłość?

Wielu ludzi, szczególnie młodych, jest przekonanych, że odkładanie pieniędzy nie ma sensu. To poważny błąd w myśleniu. Im wcześniej bowiem zaczniesz oszczędzać, i im bardziej regularnie to robisz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że na emeryturę przejdziesz jako milioner. Polacy nie należą do czołówki europejskiej, jeśli chodzi o oszczędzanie. Zdecydowanie bardziej lubimy “żyć na kredyt”. Jeśli już mamy na czymś oszczędzać, to raczej wypatrując promocji w sklepach.

 
A jak to wygląda w innych krajach Europy? 

Przy obliczaniu oszczędności gospodarstw domowych bierze się pod uwagę te środki, które pozostają po zaspokojeniu potrzeb konsumpcyjnych. Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego i informacji podawanych przez poszczególne państwa europejskie, najoszczędniejsi w Europie są Szwajcarzy — stopa oszczędności wynosi tam 22,85%. W krajach Unii Europejskiej (UE) największe zamiłowanie do oszczędzania wykazują mieszkańcy Luksemburga, gdzie stopa oszczędności brutto wynosi 20,44%.Do oszczędnych narodów należą również: Szwedzi , Niemcy , Francuzi , Austriacy , Słoweńcy  i Holendrzy.

 
W porównaniu do naszych zagranicznych sąsiadów wypadamy bardzo słabo. Dlaczego tak jest?

 
Na pewno do oszczędzania nie zachęcają odsetki z lokat. Taka forma lokowania środków rzadko pozwala utrzymać wartość pieniądza, nie mówiąc już o zyskach. Powinniśmy szukać innych możliwości. I tutaj właśnie pojawia się już bogacenie się, czyli praca z nadwyżkami w bardziej efektywny sposób. Rozwiązań na rynku jest wiele, ale bez odpowiedniej świadomości, wiedzy oraz przygotowanej strategii  trudno nie popełnić błędu. Bogacenie się to słowo, które może kojarzyć się dosłownie – z bogactwem czy majętnością. Jednak bogacić się można na wiele sposobów. Najważniejszym jest bogacenie mentalne, czyli zmiana sposobu myślenia. Jeśli nie zmienimy swoich złych nawyków, nigdy nie osiągniemy sukcesu.

 
Bogacenie się to proces, który dla każdego będzie wyglądał inaczej. Bo czy osoba która wyjdzie ze spirali długów będzie osobą bogacącą się? Oczywiście! Czy osoba, której po czasie zostają nadwyżki na koncie będzie osobą bogacącą się? Jak najbardziej! Czy osoba, która będzie umiejętnie zarządzać tymi nadwyżkami będzie osobą bogacącą się? Tak! I w końcu inwestor, którego kapitał będzie zarabiał dla niego, również będzie osobą bogacącą się.

Niezależnie od sytuacji, cel jest ten sam: większa ilość pieniędzy! Zapominamy jednak o bardzo istotnej kwestii. Efektem takiego działania ma być nie tylko większa ilość środków na koncie, ale przede wszystkim uzyskanie większej ilości czasu. Jeśli pieniądz pracuje dla nas, to ilość uzyskanych w ten sposób środków pozwala nam uzyskać czas, który możemy przeznaczyć w przyszłości na realizowanie nowych pasji czy spędzanie go z rodziną. Należy pamiętać, że bogacenie się to proces oparty na świadomości, nawykach, wytrwałości, wymagający odpowiedniej wiedzy i czasu. To nie sprint lecz maraton.

Bardzo ważne jest również to, że im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Istotne przy tym jest, by nie dać się rozsądnie brzmiącym wymówkom, które powstrzymują nas od tego. Łatwo jest bowiem powiedzieć sobie: „mam jeszcze czas”.

W oszczędzaniu jak i bogaceniu się najważniejsza jest systematyczność i wyrobienie sobie nawyku. Jeśli nauczymy się tego w wieku 20 lat, to nigdy już odkładanie pieniędzy nie będzie problemem. Najłatwiej to zrobić traktując odsuwanie od siebie środków jako koszt trwały w domowym budżecie – taki sam, jak rachunki do zapłacenia.
Zazwyczaj podchodzimy do tego od drugiej strony: gdy przychodzi pensja, spłacamy wszystkie rachunki i inne obciążenia, a oszczędności odkładamy z tego, co zostało lub rezygnujemy z nich całkowicie.

Zacznijmy wdrażać zasadę, aby w pierwszej kolejności zapłacić sobie, aby w przyszłości to pieniądze ciężko pracowały na nas, a nie odwrotnie.

Zatem zacznijmy się bogacić!