Czy mam jeszcze czas, żeby zacząć dbać o swoje finanse?

     Niezależnie od tego na jakim etapie życia jesteśmy, finanse są jego nieodłączną częścią. Każdy z nas różnie podchodzi do tego tematu, jednak niewątpliwym jest, że są one dla nas niezbędne. Myślę, że co do tego nie ma wątpliwości, jednak odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego? 
     Oczywistym jest, że aby móc przeżyć – potrzebujemy środków, dlatego, że musimy pokryć podstawowe koszty związane z naszym utrzymaniem i bytem, tzn. jedzenie, opłaty mieszkaniowe, ubrania, chemia itd. Każdy świetnie zdaje sobie z tego sprawę. 
To jednak przecież nie wszystko, pieniądze dają nam możliwość korzystania z życia oraz funkcjonowania w społeczeństwie (mówimy tutaj bardziej o codziennych przyjemnościach), np. wyjścia ze znajomymi, restauracje, kino, czy po prostu sprawianie sobie przyjemności. To zagadnienie również jest ważne, ponieważ wszyscy chcemy korzystać z życia.
     Warto też poruszyć kwestie, o której często zapominamy, a jest ona nie mniej ważna, niż te wcześniej wymienione. Każdy z nas ma marzenia, które chciałby spełnić – na tym jednak najczęściej się kończy. Marzenia w większości przypadków wiążą się z niemałymi kosztami, przez co przekładają się w czasie lub pozostają na zawsze w sferze odległej i nieosiągalnej. Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego tak jest? 
     Dzieje się tak, dlatego, że nie myślimy długoterminowo, a skupiamy się tylko na tym, co tu i teraz. W praktyce przeznaczamy swoje środki finansowe jedynie w celu zaspokojenia potrzeb wymienionych w pierwszych dwóch punktach, zapominamy o marzeniach, ponieważ osiągnięcie ich wymaga więcej czasu i odpowiedniego zaplanowania kroków, które powinniśmy wykonać tak, by z marzenia przerodziły się w cel, który (dzięki odpowiednim ruchom) możemy zrealizować. 
     Czy zatem warto  zwlekać z tym, żeby zadbać o swoje finanse? Jeśli nadal nie jesteś pewny odpowiedzi, zadaj sobie pytanie: czy warto, abym czekał, by zrobić coś, co sprawi, że moje życie będzie wyglądało tak jak chcę?
     Wydaje się nam: „mam jeszcze czas”, „jakoś to będzie”… No właśnie! Odpowiadając na tytułowe pytanie: jeżeli chcesz, żeby jakoś to było, żyjąc na styk, tylko tu i teraz, to masz jeszcze czas, żeby zadbać o swoje finanse, pytanie kiedy przyjdzie ten właściwy moment? Jednak, jeżeli rzeczywiście chciałbyś, aby twoje życie i przyszłość wyglądały tak, jak sobie to zaprojektowałeś, to czy warto ten czas tracić i pozwolić na to, by wszystko, co chcesz zrealizować, pozostało zawsze w sferze marzeń, tylko dlatego, że nie chce Ci się planować, a termin realizacji wydaje się zbyt odległy?
     Im wcześniej zaczniemy, tym droga do pokonania będzie łagodniejsza…
     Chciałbym również odnieść się do osób młodych, które startują w dorosłe życie lub niedawno je rozpoczęły. Tutaj właśnie najczęściej nie myśli się o swojej finansowej przyszłości, gdyż stale się powtarza, że mam jeszcze czas. Zgodzę się, macie czas, pytanie, co z nim zrobicie i jak do tego podejdziecie. „Mam jeszcze czas, więc dobrze go wykorzystam, żeby być w przyszłości finansowo niezależnym, bezpiecznym i wcześniej móc zrealizować swoje cele” czy  „mam jeszcze czas, więc mogę nic nie robić, na to przyjdzie jeszcze odpowiedni moment”?. Pytanie tylko kiedy to nastąpi? Przecież nikt nagle nie budzi się z decyzją: „od dzisiaj będę dbać o swoje finanse i dokładnie zaplanuję swoją przyszłość”. Jeżeli chcemy coś  w życiu zmienić, osiągnąć – mamy dwie możliwości: albo to robimy albo nie! I właśnie teraz stoisz przed dokonaniem decyzji, gdzie  znajdziesz się w przyszłości, czy będziesz tylko marzycielem, czy realizatorem…